שיש בעבר ובעידן המודרני

האבנים הנפלאות לחשו סיפורים ארוכי שנים על מקורותיהם מעידנים עתיקים, שם הן נהנו מכינויים מלאי הדר כמו "סלע קריסטליני" ו"אבן נוצצת".

ההיסטוריה של השיש

אבן השיש היא אחת מן האבנים הנפוצות ביותר לצורכי בנייה ועיצוב בישראל בפרט ובעולם ככלל.

הסיפורים ההיסטוריים שכרוכים באבן מרובת הפאר נמתחים אלפיים וחמש מאות שנים לאחור, לעדויות המוקדמות ביותר המוכרות כיום לשימוש בה. כבר בזמנים רחוקים אלה הייתה אבן השיש חומר גלם מבוקש ונפוץ, אך במהלך השנים מעמדה גדל אף יותר והיא התמקמה במעמד של כבוד שאמצעי בולט לעיצוב, לפיסול ולייצור צורות נוי רבות נוספות.

השיש הוא למעשה בבסיסו אבן גיר ששינתה את צורתה לכדי סלע חזק ועמיד כתוצאה בתהליכים סביבתיים קיצוניים. חום וקור – ובמיוחד המעברים המהירים בין השניים – נוסף ללחצים גבוהים המצויים בבטן האדמה, גרמו לאבן הגיר לשנות צורתה תוך כדי סיפוח של מינרליים וחומרים נוספים מן הסביבה.

המינרליים והחומרים הללו הם שמסגלים לשיש את מגוון הצבעים הרחב בו הוא עשוי להופיע. כאשר אבן הגיר מתגבשת לשיש בסביבת ברזל, היא הופכת אדומה. בסביבת מגנזיום מאידך, היא תהפוך ירוקה. נוסף לכך, הלחצים הגבוהים בסביבת גיבוש השיש גורמים לו לאמץ את העיטורים והקישוטים המוכרים, בצורת עיקולים ופסים עקמומיים שמוסיפים לו חן ייחודי.

כאשר הליך ייצור השיש היה כולו מלאכה בלעדית של כוחות הטבע, השיש היה חומר נדיר ויוקרתי.

בשילוב משקלה הרב של האבן והצורך בידיים פועלות רבות כדי לשנע אותה ממקום למקום, הפכה אבן השיש לנחלתם של בני מלוכה ואצולה. עד לימינו ניתן למצוא את השיש כמרכיב מרכזי במבנים ונופים שביקשו להתהדר בגלימת יופי וחן מרשימים, ביניהם ארמונות, כנסיות, מקדשים ופסלים יוקרתיים. השיש הפך לסמל של עושר, תרבות, אסתטיקה ואיכות.

על השיש בזמנים המודרניים

עם השנים ועם המהפכה התעשייתית, השתכללו כל שיטות העבודה אשר הגבילו את השימוש בשיש כמו גם בחומרים אחרים בעבר.

הטכנולוגיות פותחו לייצור ועיבוד שיש באופן המוני וכלי השינוע התקדמו והפכו יעילים וזולים יותר. האבן, שהייתה פעם שייכת לשכבות העליונות של האוכלוסייה בלבד, הפכה לנחלת הכלל.

הציבור אימץ בשמחה את השיש הנגיש והזמין ושילב אותו בביתו. האבן האיכותית והיפהפייה הפכה לנוף קבוע ומרכזי עבור משטחי העבודה של המטבח, בריקים, אריחי קירות ומרצפות מבריקות.

נוסף לכך, הביקוש ההולך וגובר לשיש גרם לחיפוש מקבילות ותחליפים. בעקבות זאת, התגלו ונמצאו חומרי גלם נוספים הנהנים מתכונות דומות לשיש. אבן הגרניט האיכותית והחזקה מצאה את מקומה לצד השיש המבוקש ולאחרונה גם הופיעה אבן הקיסר העשירה והמיוחדת.

לצד טכנולוגיות הפיתוח והייצור, אפשרויות העיבוד צמחו גם הן והחלו לאפשר מגוון ליטושים ועיבודים שונים. השיש והאבנים הדומות לו תפסו מקומן כחומרים מרכזיים לעיצוב הבית, שיש בהם עמידות ואיתנות כמו גם יופי, חן ופאר שאין כמותם.