מרוב אריחים לא רואים את הרצפה: שיש או גרניט פורצלן?

כאשר אנו ניגשים לבחור את הריצוף לבית עומדות בפנינו שתי ברירות הידועות לכל. מצד אחד השיש המרהיב ביופיו, שהפך לסמל של יוקרה לאחר דורות של שימוש. מהצד האחר נמצא הגרניט פורצלן, חומר איתן ונוח לתחזוקה, אשר מבטיח רצפה חזקה וללא רבב. איך בוחרים את סוג המרצפות הטוב ביותר, אשר ייקלע לצרכים שלנו ויספק אותנו באופן הטוב ביותר?

שיש

השיש הוא אבן טבעית אשר מתהווה במעמקי כדור הארץ. היא עוברת תהליכים עיבוד קלים בלבד בטרם שהיא משולבת בחלל העיצובי של הבית, וכך היא כוללת את כל תכונותיה האסתטיות כאופי טבעי של האבן. אם לא די בחזות של השיש ובתכונות הטבעיות שלו כדי שיסגל לו תדמית של חמימות ויוקרה, אז היסטוריית השימוש בת אלפי השנים בשיש מסגלת לו תדמית זו. מנגד, מתוך ההרכב המולקולרי של השיש נוצרות תכונות פחות טובות כשהמפורסמת בהן היא ספיחת נוזלים. בכך השיש מצריך תחזוקה רבה וטיפול קפדני.

גרניט פורצלן

גרניט הפורצלן היא אבן שנבדלת מן השיש בעמידות שלה. מדובר באבן אשר נוצרת מבסיס של גרניט תוך שהיא מועברת בתהליך מלאכותי אינטנסיבי כדי לסגל לה תכונות איתנות. כך, הגרניט פורצלן מיוצרת באופן ייעודי כדי שתסגל לה תכונות יעילות ופרקטיות יותר עבור שילוב שלה בעיצוב חלל הבית. לבסוף, מתקבלת אבן מלאכותית בעלת רמת שחיקה גבוהה, אשר משובצת בחלל העיצובי בשילוב עם גלזורה שתגן עליה ותמנע ממנה לספוח נוזלים. התוצאה היא אבן עמידה שאינה מצריכה טיפול נרחב, אך כזו שנעדר ממנה הערך האסתטי הטבעי שמתקבל בשיש.

העמידות של החומרים

כפי שנאמר, אחד מן ההיבטים העיקריים שיוצרים את ההבדלה בין השיש לבין הגרניט פורצלן הוא העמידות שלהם. השיש הוא אבן טבעית שההרכב הפנימי שלה כולל חריצים. בכך, היא קלה לשחיקה ורגילה לספיחת נוזלים. מנגד, גרניט פורצלן היא אבן מלאכותית שתוכננה במיוחד עבור הפונקציונאליות שלה בחלל הבית. הטיפול שהיא דורשת הוא פחות קפדני וכך ניתן לבטוח בה שתשמר את תכונותיה לאורך זמן. ניתן לסכם את דרישות הטיפול של שתי האבנים בנקודות הבאות:

 • ניקיון: אבן השיש מצריכה ניקיון עדין יותר מזה של הגרניט פורצלן, והיא אינה תסבול שפשופים אינטנסיביים מידי. בעוד שיהיה קשה להסב נזק לגרניט פורצלן, טיפול אגרסיבי בשיש עשוי לעודד סימני שחיקה.
 • חומרים חומציים: אבנים טבעיות ומלאכותיות כאחת אינן אוהבות חומרים חומציים. כדי לנקות את האבנים, עדיף להשתמש במים בלבד או בחומרי ניקוי ייעודיים שאינם כוללים תחמוצות. עם זאת, יש לציין שעל אף שגם הגרניט פורצלן לא תגיב טוב לחומרים חומציים, תגובה שלה תהיה מתונה יותר מזו של השיש.
 • ציפוי: הגרניט פורצלן מצופה גלזורה באופן בסיסי והגלזורה מהווה חלק ממנה. בכך, אין צורך להפעיל שיקול דעת בבחירת ציפוי ייעודי לגרניט פורצלן שיגן על מספיחת נוזלים. השיש לעומת זאת היא אבן אשר מגיעה חשופה לחלוטין וידועה בספיחת הנוזלים שלה. כדי למנוע זאת, ניתן לבצע ציפוי מלאכותי של השיש בסילר. מדובר בציפוי חיצוני אשר יש להחליף אותו לעיתים (אחת לשנה, פחות או יותר), והוא עלול לפגום בערך האסתטי של השיש החשוף.

הסגנונות העיצוביים של האבנים

הן השיש והגרניט פורצלן הן אבנים בעלי מגוון אפשרויות עיצוב רחב. ההבדל הטמון מבחינה זו בין השתיים קשור באופן ישיר לאופן ההתהוות של האבנים, כאשר השיש היא אבן טבעית אשר נחצבת ועוברת תהליכי עיבוד קלים בלבד, ואילו הגרניט פורצלן היא אבן מלאכותית אשר מיוצרת באופן ייעודי להתאמה לשיקולי היצרן. באופן זה ניתן להבדיל בין שתי האבנים ולהצביע על האופי האסתטי שכל אחת אוצרת בה.

האופי האסתטי של השיש נובע מהיופי הטבעי שלה, וניתן לבסס את הספקטרום העיצובי שלה בנקודות הבאות:

 • צבע: סוגי שיש שונים נבדלים זה מזה בצבעים שלהם וכיום ניתן למצוא צבעים רבים שישמשו לחללים עיצוביים שונים. כולם כאחד כוללים את התכונות האסתטיות של השיש, תצורת העינון של גווני הצבע בשילוב הגידים המתפדרים אשר יוצרים אשליית מרחב ועומק בתוך האבן.
 • עיבוד: העיבוד של השיש כולל תהליכי חיתוך וליטוש רגילים, אשר גם הם אוצרים בהם ערך אסתטי, אך העיבוד העיקרי של השיש הוא עיבוד שנועד להקנות לאבן חזות מסוימת. באמצעות אפשרויות ליטוש מתקדמות, התזות חול, שריפה של השיש ותהליכים נוספים, ניתן לגבש מגוון אפשרויות תצורה שונות של האבן וכך לאצור בה תחושות שונות.

מנגד, האופי האסתטי של הגרניט פורצלן נובע מן הפוטנציאל הרחב שיש לה לשמש למגוון מטרות. ניתן לבסס את האפשרויות העיצוביות שלה בנקודות הבאות:

 • עיבוד: בדומה לאבנים אחרות, גרניט פורצלן עוברת תהליכי עיבוד הכוללים חיתוך וליטוש ואלו אוצרים בהם אפשרויות עיצוביות שונות. באמצעות בחירה בין ליטוש מחוספס או אחיד, או באמצעות בחירה בין עיבוד מבריק או מט, ניתן להקנות לגרניט פורצלן תצורות עיצוביות שונות.
 • חיקוי: אפשרות הייצור הרבות של הגרניט פורצלן פותחות לה צוהר לחיקוי סגנונות עיצוביים שונים. בכך, ניתן לייצר את הגרניט פורצלן כך שהחזות שלה תידמה לשלל חומרים אחרים אשר נעדיף להימנע מהם בגלל החסרונות שלהם בעמידות. לרוב הגרניט פורצלן מיוצרת כך שתחקה במראה אבנים טבעיות, אך כיום ישנן אפשרויות אף לחיקוי החזות של פרקט בשלל גוונים.

עלויות החומרים

הבדל נוסף שטמון בין הגרניט פורצלן לבין השיש הוא המחיר. שתי האבנים דומות זו לזו בכך שהן דורשות תהליכי עבודה דומים אשר קרובים זה לזה במחיר, ובנוסף שתיהן כוללות מרחב של דרגות איכות משתנות אשר משפיעות באופן ישיר על המחיר שלהן. עם זאת, אכן קיים הבדל בפרופורציות המחיר שלהן וניתן לראות אותו בבירור כאשר מביטים על הרכב המחיר בנקודות הבאות:

 • פירוק: במידה ומדובר על ריצוף מחדש של החדר, יש להתחשב גם בתהליך הפירוק של הריצוף הקודם. הפירוק הוא תהליך די אחיד שמחירו נע סביב ה-100 ₪ למ"ר, תוך נטיות קלות מעלה ומטה בהתאם לחומר הריצוף שנפרק.
 • תהליך ההרכבה: ההרכבה של גרניט פורצלן ושל שיש גם הן נבדלות זו מזו, כאשר סוגי חיתוך שונים של האבנים ואלמנטים נוספים הקשורים בעיבוד האבן ומשפיעים על התוצאה הסופית עשויים להשפיע על המחיר ולהניע אותו. תהליך ההרכבה של השיש נע סביב ה-280 ₪ למ"ר. לעומת זאת, ההרכבה של גרניט פורצלן היא כ-200 ₪ למ"ר.
 • עלות האבן: זהו המאפיין בו טמון ההבדל העיקרי בין השיש לבין הגרניט פורצלן. מחירי שתי האבנים מושפעים באופן ישיר מהאיכות של האבן, אך הפרופורציות שונות זו מזו. מחירי הגרניט פורצלן מתחילים מ-60 ₪ למ"ר, כאשר איכות ברמה מספקת עומדת על מחיר של 100 ₪ למ"ר. מנגד, מחירי השיש מתחילים מ-120 ₪ למ"ר ויכולים להגיע עד למאות שקלים למ"ר באיכויות גבוהות.

סדר בדברים: מהם ההבדלים העיקריים בין שיש לגרניט פורצלן

לבסוף ניתן לסכם את ההבדלים בין שתי האבנים בשלוש נקודות עיקריות: הפונקציונאליות של האבן, הערך האסתטי של האבן והעלות של האבן. באמצעות העמדה של נתוני שתי האבנים זו כנגד זו, ניתן לקבוע לבסוף מהי האבן המתאימה ביותר לריצוף החדר.

 • פונקציונאליות: גרניט פורצלן היא הרבה יותר פונקציונאלית מהשיש. היא אינה רגילה לשחיקה או לספיחת נוזלים וקל לנקות אותה. הקושי היחיד שנערם עליה היא שחומרי הניקוי המטפלים בה צריכים להיות ייעודיים לאבנים ולא לכלול תחמוצות. השיש לעומת זאת מצריכה ניקוי עדין יותר, יש להיזהר בסביבתה מתוך ההתנגדות הנמוכה שלה לשחיקה ומומלץ לצפות אותה בסילר, שיש לדאוג להחלפה תדירה שלו.
 • ערך אסתטי: הערך האסתטי של השיש גבוה הרבה יותר מזה של הגרניט פורצלן. כאבן טבעית, לשיש יש יופי מרהיב שקשה לחקות אותו באבנים מלאכותיות. נוסף לכך, אבן השיש מקובעת בתודעתנו יחד עם שלל סמלים כמו יוקרה ופאר. עם זאת, אין להתעלם מן הערך האחר של הגרניט פורצלן שמתבטא ביכולת לייצר אותה כך שתחקה את המראה של שלל חומרי גלם. כך שעבור מטרות מסוימות, אפשר שהגרניט פורצלן תתאים אף יותר מהשיש.
 • מחיר: המחיר של השיש גבוה יותר מזה של הגרניט פורצלן באופן מהותי. ראשית, מחיר ההרכבה של השיש גבוה יותר, אך יתרה מכך, ספקטרום המחירים של השיש רחב הרבה יותר מזה של הגרניט פורצלן ומתחיל במחירים גבוהים יותר. כך לבסוף, כאשר משווים בין שתי אבנים הדומות זו לזו באיכות, אך סוג של שיש והשנייה סוג של גרניט פורצלן, אבן השיש תמיד תהיה יקרה יותר.

מסקנות

אפשר לגשת למסקנות מכל הנאמר ולהחליט מה תהיה האבן הטובה ביותר לריצוף. עם זאת, בטרם שעושים זאת, אין להתעלם מהנסיבות שסביבן האבן נבחרת. אפשר לצמצם זאת ולקבוע כי השיש היא אבן יקרה יותר, הן בתהליך ההרכבה שלה שבמסגרתו מחירי השיש ברורים מאליהם, והן בתהליך התחזוקה שלה שכולל מאמץ רב יותר. התמורה על המחיר הגבוה הזה אשר לא מתקבלת גם דרך הגרניט פורצלן היא הייחוד האסתטי של השיש. לפיכך ניתן לסכם ולומר שיש לבחור בשיש רק אם אנו רוצים לשלב בעיצוב הבית את הייחוד האסתטי הזה בדיוק, ורק בתנאי שיש לנו את הגמישות הכלכלית לאפשר זאת.