כל מה שרציתם על דעת על קוורץ

קוורץ הוא המינרל השני הנפוץ ביותר בכדור הארץ וככזה הוא אוצר תחתיו סוגים רבים ומגוונים.

הוא נוצר באופן טבעי בשכבות הפנימיות של כדור הארץ תחת התנאים הקיצוניים בהם מאגמה (לבה) מתגבשת לסלעי יסוד.

על אף שהיווצרותו מתרחשת במעמקי כדור הארץ, בתהליכים גיאולוגיים ארוכים הקוורץ מטפס להישג ידיהם של בני-האדם ובמשך דורות רבים מהווה מקור לחן ולקסם עבור כל האנשים.

יתרונות הקוורץ

תכונותיו הפלאיות של הקוורץ קנו לו מקום של כבוד בענפי התעשייה השונים והוא מכסה רבים מהם.

תכונותיו האופטיות קונות לו מקום בתחומי היזמות ובמעבדות הפיזיקה, התכונות הפיאזואלקטריות שלו ממקמות אותו כפריט חשוב בתעשיית מוצרי האלקטרוניקה וסוגי קוורץ מיקרוסקופים לוקחים חלק בשיטות המודרניות לייצור זכוכית.

אך התכונות של הקוורץ אינן מסתכמות בכך:

  • יפה ומיוחד: גיאולוגים וכימאים ישמחו לספר כיצד הקוורץ מהווה דוגמא לשלמות המתמטית של הקוורץ שמעניקה לו את יופיו הייחודי. המראה של הקוורץ משך אנשים עוד מראשית ימיו וגרם להם לייחס לו תכונות שונות ומשונות. ידוע במיוחד החוקר הרומאי פליניוס הזקן, שהאמין שהקוורץ הוא קרח שנשאר קפוא לעד.
  • מבחר גוונים: אחת מן הדרכים לסווג את סוגי הקוורץ השונים היא לפי הצבע שלהם, כך שיהיה ניתן לייצר התאמה מרבית בין היופי המיוחד של הקוורץ לתנאי העיצוב שבסביבתו. ישנם צבעים שאינם מופיעים בקוורץ באופן טבעי, אך מופקים כיום באופן מלאכותי כדי למקסם את החזות הפלאית של המינרל הקסום.

הקוורץ לוקח כיום חלק נכבד בתפקיד עיצוב הבית. כחומר גלם עבור משטחי עבודה, קרמיקות, חדרי אמבטיה ומרצפות, הקוורץ מקנה יתרונות נוספים על החן וההדר הרבים שלו.

  • חזק וגמיש: המבנה הגבישי שלו והאופן בו הוא נוצר הופכים אותו לאחד מבין החומרים החזקים ביותר בטבע ובכך גלומות בו איכויות שאין שני להם ממבחר חומרי הגלם המתחרים, אבנים טבעיות ומלאכותיות כאחד. הוא עולה בחוזקו ובעמידותו על הגרניט, מתחרה מרכזי כחומר גלם. שילוב אחוזים גבוהים של קוורץ עבור משטחי העבודה ייצר משטח איתן יותר מהמקביל לו העשוי גרניט – ואם לא די בכך, הוא גם יהיה גמיש יותר, יתרון חשוב שאינו דבר של מה בכך.
  • עמיד: הקוורץ עמיד בפני שריטות, כתמים וסדקים וכך מהווה חומר גלם מושלם עבור כל משטח שיישאר עמיד ואיתן לאורך זמן רב.

שילוב הקוורץ עם שיש ואבן

ניתן להבין את עמידותו האיתנה של הקוורץ על פי בחינה של נקודת ההתכה שלו, 1700 מעלות צלסיוס, נקודה גבוהה יותר ממרבית חומרי הגלם הקיימים בשוק.

תכונותיו החזקות משולבות עם התכונות החזותיות שלו, כמו היותו גביש שובר אור, וכך הופכות אותו לחומר גלם איכותי עבור עיצוב הבית והמרחבים הציבוריים.

נהוג לשלב את הקוורץ עם אבנים טבעיות אחרות או עם שיש וכך לקבל תוצר סופי משולב שנהנה מיתרונותיו הרבים של הקוורץ.

לשילוב יש גם ערך אסתטי גבוה, שכן השילוב של שיש או אבן בקוורץ פותח אפשרויות עיצוב רבות הנפרשות על גבי מגוון רב של סגנונות. הקוורץ מסמן תוצאה מושלמת, עבור משטח בעל יופי ייחודי שאין שני לו בתוספת עמידות חשובה המונעת בלאים שעשויים לפגום במשטח הן מבחינה חזותית והן מבחינה בטיחותית.

איפה כדאי לשלב קוורץ בבית?

עיקר הפעילות המגוונת בבית שעשויה לעודד שחיקה של החדר, מתבצעת לרוב בחדר האמבטיה וכמובן כמשטח למטבח.

כדי למזער את פוטנציאל השחיקה של החדרים הללו, כדאי להשקיע בחומרים חזקים ועמידים לבנייתם.

הקוורץ מהווה המועמד המושלם לתפקיד זה ומיזוג שלו באחוזים גבוהים תעניק עמידות ייחודית למטבח והאמבטיה כמו גם יופי מרשים שאין כמותו.