המדריך המלא לבחירת אבן שיש

עולם השיש הוא עולם עשיר הכולל תחתיו מבחר רחב של סוגים, דגמים, עיבודים ועיצובים.

תמיד נחמד להגיע לאולם התצוגה ולהתרשם באופן ישיר מסוגי השיש השונים ומשלל הסגנונות שהם מציעים, אך רכישת מידע מקדים עשוי להקל על הבחירה.

באמצעות מדריך פשוט לדגמי השיש השונים יהיה אפשר ללמוד את כל הידע הנחוץ וכך לבצע רכישת אבן שיש באופן החכם ביותר.

סוגי השיש

מבחר הסגנונות הרחב של אבן השיש מאפשר שילוב שלה בכל חדר ובכל חלל עיצובי באשר הוא.

מבין הסוגים הרבים, ישנם מספר דגמים התופסים את החלק הגדול ביותר בתפוצת השיש. בין סוגי השיש הנפוצים הללו ניתן למנות את שיש הגרניט וכן את אבן הקיסר, שני זנים הנחשבים ליפהפיים ואיכותיים בו זמנית.

הסוגים השונים נבדלים זה מזה בתכונותיהם, ברמת חוזקם ובצבעיהם, אך הם כולם תוספת אסתטית בעלת ערך גבוה אשר מקנה לחלל מראה יוקרתי ומרשים.

גדלים

הטכנולוגיות המתקדמות הקיימות בימינו מאפשרות ייצור שיש בשלל גדלים ולמעשה ניתן להתאים את השיש באופן אישי לכל אדם על פי דרישותיו הפרטיות.

עם זאת, ישנם גדלים סטנדרטיים בעלי תפוצה רחבה. ביניהם ניתן למנות אבני שיש בגודל של 40*40, 60*60, 80*80 ו-100*100 (כל הגדלים מצוינים בסנטימטרים). הגדול מבין הארבע נחשב ליוקרתי ביותר מבין הגדלים הנורמטיביים ואילו כל השאר הם סטנדרטיים ונפוצים יותר.

נפוץ אפילו מהם הוא האריח הייחודי שצלעו האחת באורך 30 ס"מ והאחרת נעה בין 40 ל-80 ס"מ.

זהו האריח הזול ביותר של אבן השיש ולפיכך גם המוכר ביותר.

עובייה של האבן לרוב אינו עולה על שני סנטימטרים.

עם זאת, העובי כמו הגודל, הוא בעל השפעה מרכזית על המראה הסופי של הריצוף והחיפוי. מומלץ להתייעץ עם מומחה לעיצוב פנים או עם נציג מכירות מיומן כדי לקבל החלטה סופית לגבי הגודל והעובי הרצויים עבור אריחי השיש.

עיבודי שיש

בשונה מחומרי גלם אחרים, השיש מתהדר באפשרויות העיבוד הרבות שלו. באופן זה, ניתן לייחד כל חדר וכל חלל באמצעות בחירה בעיבוד אחר מן המבחר הרחב הקיים. כך ניתן להתאים את העיצוב הסופי המתאים ביותר עבור החדר הייעודי.

בין סוגי העיבודים ניתן למצוא:

  • נסוך: אריח שעבר ניסור בלבד ללא ליטוש.
  • עתיק: אריח שעבר התזת חול, צריבה בחומצה ושבורים בפאותיו. אלו מקנים לו מראה נושן וייחודי.
  • מכובס: אריח שעבר ליטוש מחוספס לשם קבלת מרקם שאינו אחיד.
  • שרוף: אריח שעבר תהליך של שריפה לשם הקניית מראה טבעי ומיוחד.
  • מותז חול: אריח שעבר התזת חול בלבד שמטשטשת את אחידותו מבחינת הגוון.
  • מוברש: אריח שעבר טיפול הכולל מברשות ייעודיות כדי להקנות לו מרקם ומראה קטיפתי.

אופן ביצוע הריצוף או החיפוי

ריצוף וחיפוי הנעשים באופן לא מקצועי יתירו חריצים בין האריחים שיש בהם סכנה לעובש הכולל ריחות לא נעימים ואף להתפרקות איטית ומתמדת של האריחים.

כדי להימנע מכך, יש לבצע ריצוף וחיפוי מקצועיים על ידי מומחה לעניין שיש ברשותו את הידע להתאמת החומרים הנכונים עבור כל עבודה.

ריצוף וחיפוי שיש מקצועיים יעשו באמצעות אחת משלל השיטות הקיימות כיום, כאשר כולן יקדישו תשומת לב מיוחדת למתווכים בין האריחים לרצפה או לקיר והדבקה על מצע יבש. שני אלו יבטיחו הימנעות מכליאת נוזלים תחת האריחים ללא יכול התאדות שמהווים את הגורם העיקרי לעובש.

ניתן לעשות שימוש בבריקים ואף למרוח סילר למניעת לכלוך וכך להוסיף אלמנט עיצובי מפתיע וייחודי עבור עיצוב הבית. ריצוף וחיפוי מקצועיים יבטיחו עמידות איתנה לשנים ארוכות וישקפו את מירב היופי וההדר הגלומים באבן השיש.

ליטוש האבן לאחר הרכבתה

יופיים האמיתי של אריחי השיש נשמר ברוב המקרים לסוף הליך ליטוש האחרון של האבן המתבצע לאחר הרכבתה.

החזות הנהדרת של השיש היא בעלת חלק נכבד לא פחות מן תכונותיה כאבן עמידה ואמינה וכדי להדגיש ולחזק היבט זה, רוב האנשים בוחרים בליטוש אחרון הנעשה לאחר הריצוף או החיפוי.

הליך הליטוש נעשה על ידי איש מקצוע וכולל בו מספר שלבים:

  • פתיחת המרווחים שהותרו על ידי הרצף בין האריחים באמצעות דיסק יהלום (בעובי סנטימטר עד שניים).
  • מילוי המרווחים בדבק תוך הוספת פיגמנט בגוון האריחים לשם יצירת מראה אחיד ואסתטי.
  • ליטוש הכולל התאמת גובה האריחים השונים ולקביעת רמת הגימור שלהם. גובה שונה בין האריחים הוא דבר שגרתי שנפתר בקלות באמצעות הליטוש. בתהליך זה מתקבלת דרגת הגימור לפי רצון המעצבים והמזמינים, כאשר ניתן לבחור גימור מבריק, חצי-מבריק או מט (יש לציין שניתן לחדש את רמת הגימור מבחינת ברק או אטימות בעלות נמוכה, מהירה וללא לכלוך).
  • מריחת סילר המשמר את התוצאה הסופי לאורך זמן ומונע סיפוח נוזלים שעתידים להישפך אל אבן השיש (ישנם שני סוגי סילרים הדומים זה לזה באיכותם אך נבדלים בערכם האסתטי: סילר על בסיס מימי אינו משפיע על גוון האבן וכך יהווה רק חומר מגן פאסיבי ללא השפעות עיצוביות, סילר על בסיס שמנים יתאים דווקא לעיבודים הדקורטיביים דוגמת העיבוד המכובס או העתיק בכך שהוא משיב לאבן את צבעה המקורי).

תחזוקה תקינה לשמירת איכות האבן

חשוב לדעת כיצד לשמור ולהגן באופן הטוב ביותר על אבן השיש כדי לשמור עליה איתנה, חזקה ויפה לאורך זמן. למרבה המזל, מכיוון שאבן השיש היא אבן טבעית, ניתן לשמור עליה באיכות גבוהה באמצעים פשוטים שאינם דורשים מאמץ פיננסי גדול מידי.

את אבן השיש ניתן לשמור נקייה ומצוחצחת באמצעות תהליך פשוט הכולל מים ומעט מאוד סבון. יש להימנע משימוש בחומרי ניקוי חומציים או דטרגנטיים חזקים שכן הם כוללים רמת חומציות גבוהה העשויה לפגום באבן השיש.

המלצות נוספות לתחזוקת אבן השיש יכללו שימוש בחומר המבוסס קריסטל לניקיון שיש בעל גימור מבריק או חצי מבריק.

חומרים שכאלה יחזקו את הברק וימנעו התפוגגות שלו טרם-עת. כמו כן, מומלץ ביותר לחדש את מריחת הסילר מידי שנה או שנתיים כדי למנוע חדירת נוזלים ולהבטיח עמידות לתנאים משתנים לאורך זמן.