הטרנדים האחרונים בתחום עיצוב מטבחים

המטבח תמיד היה חלק מרכזי בבית, וכאחד מן החללים שמרכזים את הפעילות הרבה ביותר בבית הוא תמיד זכה לשיקולים יתרים. אך החשיבות של המטבח לא נותרה בהיבט הפונקציונאלי שלו בלבד, והיא החלה לזלוג כבר מזמן אל ההיבט העיצובי. כיום המטבח הוא חלל עיצובי שמשקלו אינו נופל מזה של הסלון וניתן לזהות גלים וטרנדים רבים אשר סוחפים את עולם עיצוב הפנים ומכתיבים אפשרויות עיצוב מרהיבות למטבח.

טרנדים של סגנונות עיצוביים

בעת הפנייה לעיצוב המטבח, הדבר הראשון שצריך להעלות על הדעת הוא הסגנון העיצובי בו רוצים לדבוק. הסגנון העיצובי ייקבע את פניו של המטבח לפני הפנייה לפרטים הנקודתיים של הריהוט והאבזור שלו וכך מהווה לנו קו מנחה בעת מלאכת העיצוב. הסגנונות העיצוביים השונים ממוינים לרוב על פי השיוך שלהם לזמנים שונים וכך הם משדרים תחושות שונות בעת הנוכחות בהם. בין הסגנונות ניתן למנות את ארבעת הסגנונות הבאים:

  • הסגנון המסורתי, אשר מכוון אל מטבחי העבר ומבסס את ההרגשה שהוא מעניק על התפישה האידאלית של העבר.
  • סגנון הרטרו, אשר מייבא את האלמנטים העיצוביים שלו מן העבר הקרוב ובונה את התחושות שהוא מעניק על בסיס הנוסטלגיות שלנו.
  • הסגנון המודרני, אשר צמח וגדל מתפישות אידאליות של העתיד על ידי הדורות הקודמים, ואשר עוטף אותנו עכשיו מכל עבר ושמקושר עבורנו לקדמה ולמודרנה.
  • הסגנון האקלקטי, שמשלב את הסגנונות הקודמים גם יחד, ומהווה מעין מקבילה מעולם עיצוב הפנים לשילוב הסגנונות שהפך לאחרונה לטרנד אמנותי.

עיצוב טרנדי בסגנון מסורתי

העיצוב המסורתי הוא טרנד רחב שאינו מתמקד רק במטבח אלא מכתיב ערכים אסתטיים לכל חללי הבית. העיצוב המסורתי מדמה עיצוב כפרי בו מושם דגש על עץ ואבן תוך נטייה לאופני עיבוד בעלי אופי טבעי. כאשר מדובר במטבח, הסגנון המסורתי שואב את ההשראה שלו גם מן המטבחים הביתיים הבורגניים של תחילת המאה ה-20. לפיכך הסגנון נוטה לשילוב שיש קלאסי ולחלוקה לארונות תחתונים ועליונים גם יחד, אלו עשויים עץ כאמור, אשר נותר בצבע העץ הטבעי או צבוע בצבעים בהירים.

עיצוב טרנדי בסגנון רטרו

מנגד לעיצוב המסורתי, ישנו סגנון עיצוב נוסף אשר לוקח אותנו אל העבר והוא סגנון הרטרו. סגנון עיצובי זה מבקש למקם אותנו בתקופה מהעבר היותר קרוב ובאופן זה הוא נבדל מן הסגנון המסורתי בכך שהוא מבסס את התחושות שהוא מעניק על ההרגשה הנוסטלגית שלנו. עיצוב רטרו מתאפיין בצבעוניות רבה ובשימוש בהדפסים, כל דרך שהיא להעמיס פרטים גם יחד וליצור עושר של מאפיינים.

עיצוב טרנדי בסגנון מודרני

עיצוב מודרני ידוע בנטייתו העזה למינימאליות וניתן לראות אותה קיום בסגנון העיצוב של כל מכשיר חשמלי שאנו משתמשים בו. הקווים ישרים ונקיים, הצבעים לבנים או אפורים והם נקיים בעיטורים או קישוטים מיותרים. עיצוב מינימאלי שכזה מעניק תחושה של ניקיון מוקפד, אשר קשור באופן בלתי נפרד לתחושה של יוקרה ושל חדשנות. עיצוב בסגנון מודרני למטבח יכלול את אותם היסודות ויתאפיין בצבעים אחידים וניטראליים יחד עם קווים ישרים. יש שמשלבים מתכות או בטון בעיצוב המטבח, אשר בשימוש נכון ממזגים את כל המאפיינים של העיצוב המודרני.

עיצוב טרנדי בסגנון אקלקטי

הסגנון האקלקטי הוא סגנון ברמה גבוהה יותר שפעמים רבות יש צורך להיעזר באיש מקצוע כדי לוודא שנצליח לייצא ממנו תוצאות חיוביות. בתפישה כללית, הסגנון האקלקטי הוא שילוב של הסגנונות הנזכרים לעיל גם יחד. הוא מצמצם חלק מן התפישות העיצוביות שהוזכרו לכדי אביזרים שונים, וחלקים אחרים הוא מטמיע בריהוט המטבח. כך הוא יוצר שילוב רענן של סגנונות שכולל במסגרתו עץ ומתכת גם יחד, מיזוג של צבעים ניטראליים עם צבעוניות או ריבוי אביזרים בכלי קיבול מינימליסטיים.

משטחי העבודה וההשלכות של הסגנון העיצובי

הסגנונות העיצוביים המתוארים לעיל נבדלים זה מזה בתחושות שהם מעניקים אך לא בכך מסתכמים ההבדלים. ברגע שבוחרים בסגנון עיצובי מסוים, הוא מהווה כמדריך דרך בבחירת האבזור והריהוט של המטבח כולו, וזה בתורו כבר משפיע באופן ישיר על הפונקציונאליות של העבודה. דוגמא מעולה לכך תהיה בחירת משטח העבודה, אותו ניתן לחלק לשלוש סגנונות שכל אחד יתאים רק לחלק מן הסגנונות העיצוביים של המטבח:

  • משטח עבודה מעץ: עץ כחומר גלם למשטח העבודה צריך להתאים במיוחד לעיצוב הכללי של המטבח, והוא יצליח להתמזג רק עם עיצובים מהסגנון המסורתי או מסגנון הרטרו. כיום כמעט ואין משתמשים בעץ עבור משטח העבודה בגלל החסרונות המהותיים שלו בסביבת העבודה – הוא אינו מגיב טוב לא לנוזלים, לא לשינויי טמפרטורה ולא למגע עם סכינים וכלי עבודה נוספים. אך היכן שאדם אחד יכול לראות חסרונות, אדם אחר יכול לראות יתרונות: כל המפגעים הללו בגוף העץ אינם אלא צלקות מעוררות זיכרונות אשר בהן טמונות התחושות שמהוות את הבסיס לסגנון המסורתי ולסגנון הרטרו.
  • משטח עבודה מאבן טבעית: חומר גלם טוב הרבה יותר מעץ הוא האבן הטבעית, כאשר השיש הקלאסי הוא הנפוץ שבהם. האבן הטבעית היא מתקדמת יותר מן העץ ואינה סובלת באופן מהותי מהחסרונות של העץ. עם זאת, החסרונות דומים – האבן הטבעית מתמודדת עם כל המפגעים טוב מהעץ, אך היא עדיין נפגעת מזה. כך היא מהווה את אמצע הדרך בין ריבוי הצלקות מעוררות הזיכרונות אשר מאפיין את העץ לבין שלמות פונקציונאלית.
  • משטח עבודה מאבן מלאכותית: האבנים המלאכותיות מאופיינות בכך שתוכננו ויוצרו במיוחד כדי לשמש כמשטח עבודה במטבח. באופן זה, הן לרוב לא סובלות מן החסרונות של האבן הטבעית, ובטח שלא מאלו של העץ. אופן ההתמודדות של האבן המלאכותית עם נוזלים, עם חומציות, עם טמפרטורה ועם כלי העבודה נבדל בין אבנים מלאכותיות שונות, אך גם אלו שאין עמידות לחלוטין, עמידות כמעט לחלוטין ומצריכות טיפול מינימאלי. בכך האבן המלאכותית עשויה להיות הפונקציונאלית ביותר, אך היא נעדרת את הרגשות הנוסטלגיים שכלולים באבנים טבעיות ובעץ.

הטרנדים המובילים כיום

בעקבות ההשפעה הישירה של הסגנון העיצובי על האבזור של המטבח, לפני הפנייה לבחירת הסגנון יש להכניס בשיקולים את היבטי הריהוט והאבזור של המטבח ומה נרצה לשלב בו. כך נוכל לבחור באופן היעיל ביותר את הסגנון העיצובי שיתחבר באופן נכון עם המאפיינים של המטבח שלנו. להלן כמה מן הטרנדים הנפוצים ביותר שסוחפים את העולם ויכולים להשפיע על הבחירה של הסגנון העיצובי:

  • המטבח הדיגיטאלי: הקדמה מזריקה גאדג'טים לכל תחום בחיינו וכך היא מוצאת פתרונות וירטואליים ודיגיטאליים לאינספור צרכים. רבים מן הפתרונות הללו מיועדים למטבח, וכיום ניתן לאבזר את המטבח בציוד חדשני ורחב. המטבח הדיגיטאלי יכלול מוצרי חשמל חכמים, ריבוי של צגים בעלי ממשק אינטראקטיבי ומוצרים ייעודיים למשימות נקודתיות.
  • המטבח התעשייתי: מגמה עולה בעיצוב המטבח היא עיצוב בסגנון תעשייתי, אשר נובעת מהריבוי של תכניות הבישול שמציגות מטבחים גדולים ומאובזרים. המטבח התעשייתי מתאפיין בריהוט נירוסטה, מגוון של אביזרים ייעודיים למטבח והוא נוטה לפונקציונאליות מרבית.
  • מטבח לאיכות הסביבה: טרנד נוסף שהולך וצובר תאוצה הוא יישום של התודעה הסביבתית המתגברת במטבח. המחמירים נוטים לקבוע את עיצוב המטבח באמצעות שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה ודרך חברות שתהליך הייצור שלהם נקי ככל האפשר. אך כולם כאחד שמים דגש על הטיפול בפסולת ודואגים לאבזר את המטבח באמצעים לצמצום הפסולת ולאפשר מחזור שלה. כך מטבחים שכאלה משלבים בהם טוחני אשפה, פחים ייעודיים המעודדים מיון פסולת ואף קומפוסטרים ביתיים שמאפשרים למחזר פסולת אורגאנית.

עיצוב נכון של המטבח

באמצעות חשיבה יתרה קדימה ניתן לתכנן עיצוב מושלם למטבח אשר ישמור על קו אחיד ואורגאני. המטבח הוא שילוב של ריהוט ואבזור אשר ביחד אמורים לייצר ערך פונקציונאלי גבוה. כדי לרתום אותם וייצור ערך אסתטי גבוה באותה המידה, יש לחשוב ולתכנן את האבזור שהמטבח יכלול ואת איכות החומרים שהוא דורש, כך בהתאם לתדירות ולאינטנסיביות של השימוש במטבח. באמצעות תכנון נכון וארוך טווח ניתן לייצר מטבח מלא חן בעל סגנון עיצובי איכותי, אשר לא ייפול בפונקציונאליות שלו וישמש אותנו נאמנה לכל צרכינו.